MTÜ Päevad ja Ööd – teekond menstruatsioonivaesuse lõpetamiseni Eestis
Menstruatsioon ei ole valik. Seepärast ei tohiks ka menstruatsioonitarvikute kättesaadavus sõltuda juhusest, rahakoti paksusest või tabudest. Alates 2021. aastast oleme tegutsenud selle nimel, et koolides oleksid menstruatsioonitooted sama elementaarsed kui seep ja tualettpaber. See teekond on olnud täis vastupanu ja eelarvamuste murdmist, kuid ka toetajaid, edulugusid ja nähtavust, mis on viinud päris muutusteni.
2021: Algatusest liikumiseni
Kõik sai alguse 8. märtsil 2021, kui rahvaalgatus menstruatsioonitarvikute kättesaadavuse parandamiseks jõudis avalikkuse ette (Rahvaalgatus, 08.03.21). Teema tõstatus kiiresti ühiskondlikus debatis, kuid algselt oli reaktsioon vastuoluline. Riigikogus pälvis algatus rohkem üleolevat muiet kui tõsist kaalumist (Postimees, 21.05.21), kuid just seetõttu ei jäänud me vait.
2022: Esimesed läbimurded ja skeptikute murdmine
- aasta veebruaris tuli Tartu linn esimese omavalitsusena Eestis välja otsusega hakata koolides tasuta hügieenisidemeid pakkuma (EPL, 16.02.22; Õhtuleht, 17.02.22). See oli suur võit ning murdis müüdi, et teema ei vääri institutsionaalset tähelepanu.
Märtsis jõudis projekt lõpuks koolideni ning menstruatsioonitarbed muutusid Tartu koolides kättesaadavaks (Tartu Postimees, 08.03.22; Goodnews, 08.03.22). See samm näitas, et praktiline lahendus on lihtsam kui poliitilised vaidlused.
Aprillis kasvas huvi ka väljaspool suurlinnu – projekt “Kooliside” jõudis väiksematesse koolidesse, pakkudes neile võimalust liituda algatusega ja saada tuge menstruatsioonitarvikute pakkumiseks (Järva Teataja, 09.04.22).
Sügiseks oli teema jõudnud sügavamale ühiskondlikku debatti – Müürileht tõi esile menstruatsiooniga seotud stigmad ja sotsiaalse surve, millega tüdrukud igapäevaselt kokku puutuvad (Müürileht, 04.05.22).
2023: Pöördepunkt – Tallinn, Tartu ja Võru astuvad sammu edasi
Aasta lõpuks oli menstruatsioonitarvikute kättesaadavuse teema jõudnud suurematesse linnadesse. Tallinn liitus algatusega 2024. aasta alguses, tehes otsuse hakata jagama tasuta menstruatsioonitooteid kõigis munitsipaalkoolides (Delfi, 09.01.24). Võru ja Tartu olid selleks ajaks juba eeskujuks teistele.
Samal ajal jätkus ka arutelu, kas menstruatsioonitarbed peaksid kuuluma hügieeni miinimumstandardi hulka. Õhtuleht käsitles menstruatsioonivahendite tasuta jagamise vastaseid argumente ja lükkas need ümber (Õhtuleht, 17.01.24).
2024: Muutus on käegakatsutav
- aasta suveks on meie tegevus kandnud vilja. Menstruatsioonitarbed on nüüdseks tasuta kättesaadavad kohaliku omavalitsuse toel kõigis Tallinna, Tartu ja Võru koolides ning lisaks sai annetajate abil sel aastal toetust juba 20 kooli, kus õpib kokku üle 1000 tüdruku.
Kui 2021. aastal suhtuti Riigikogus menstruatsioonitarvikute kättesaadavusse pigem üleolevalt, siis nüüd on teema jõudnud poliitiliste otsustajate lauale. Arutelu selle üle, kas koolipidaja peaks menstruatsioonitarbeid tualettruumides tagama, on muutunud tõsiseks (ERR, 28.06.24).
Mis edasi?
Meie eesmärk on muuta menstruatsioonitarvikute kättesaadavus enesestmõistetavaks üle kogu Eesti. Seni, kuni kõik koolid pole jõudnud selleni, jätkame annetuste kogumist, koolide toetamist ja teema tõstatamist avalikus debatis.
Kui tunned, et sinu kool vajaks tuge või soovid meie tegevusele õla alla panna, siis võta meiega ühendust. Koos suudame muuta Eesti hariduskeskkonna õiglasemaks ja hoolivamaks.